Ingatlanlufi, vagy indokoltan emelkednek a lakásárak Budapesten?
Egyre többen nevezik árrobbanásnak a budapesti lakásárak alakulását.
Abban mindenki egyetért, hogy a lakások keresletnövekedésének egyik oka Budapesten a növekvő befektetési ingatlanvásárlás.
Azzal sem vitatkozik senki, hogy az befektetési lakásvásárlás megtérülését a lakás bérbeadásában látja a befektetők nagy százaléka.
Abban már különböznek a vélemények, hogy Magyarországon milyen mértékben emelkedhet az életvitelszerűen bérlakásban élők száma. Egy ilyen változáshoz azért idő kell.
A befektetési botrányok ingatlanpiaci hatásairól pedig már volt szó az Ingatlanmustra blogon
Igaz, jelentős kereslet mutatkozik Budapesten az esztétikusan felújított, berendezett bérbeadó lakásoknál. Az is igaz, hogy ezt a keresletet jelentős részben az egyetemisták, főiskolások, középiskolások generálják, de ez viszonylag hamar kielégíthető.
Egy másik csoport a fiatal diplomások köre, akik a munkahelyükhöz, barátaikhoz közel bérelnek lakást. Ezen csoportok jelentős vagy folyamatos bővülésére nincsenek egyértelmű jelek. Ezek az igények is hamar kielégíthetőek.
A munkahelyek számának gyarapodásából, a fizetések emelkedéséből sem látszik a lakásvásárlási igény jelentősebb emelkedése. Igaz, a külföldiek szívesen vásárolnak átmeneti otthont Budapesten, de ez a kör eddig is jelenvolt az ingatlanpiacon.
Az ingatlanhitelezés konszolidálódni látszik, ez jó hatással lehet a lakásárak alakulására. De a devizahiteleseket mentő intézkedések sem tudnak mindenkit megmenteni, így előbb-utóbb megjelennek még plusz ingatlanok a piacon.
Nos, az ingatlanlufi kérdést majd megválaszolják a gazdasági, pénzügyi szakemberek adatokkal alátámasztva. A cikk írója csak az aggodalmait tette közzé, reméljük ezek teljesen alaptalanok.